Arduino - zastosowanie modułów podstawowych w wybranych przykładach.
Projekty 201..220

201. Czujnik zalania z aplikacją na smartfona
Czujnik wykrywa wodę i w przypadku jej stwierdzenia sygnalizuje czerwoną diodą led oraz zwiera przekaźnik którego zadaniem jest sterowanie elektrozaworu. Dla uniknięcia zjawiska elektrolizy i szybkiego zużywania się elektrod w czujniku pomiarowym zastosowano pomiar co pewien czas definiowany w programie i trwający około 500 ms w ciągu których czujnik dokonuje dwóch pomiarów i dopiero ich zgodność jest uważana jako weryfikacja poprawności pomiarów. Sterowanie zaworem automatyczne lub manualne z poziomu aplikacji na smartfona. Więcej o projekcie...

202. Programowanie świateł.
Programator świateł 10 kanałowy. Każdy kanał można zaprogramować podając czas włączenia i czas wyłączenia dowolnego urządzenia ( lampa, radio...). Sprawdza się jako symulator obecności domowników. Możne też zaplanować w cyklu dobowym uruchomienie i wyłączenie dowolnego urządzenia.  Więcej o projekcie...

203. Włącznik światła ruchowy.
Włączenie światła za pomocą czujnika ruchu HC-SR501 z jednoczesną możliwością włączenia tego światła za pomocą włącznika "kołyskowego". Dwa warianty wyłączenia światła - przyciskiem kołyskowym lub w drugim wariancie dodatkowo po zadanym czasie. Więcej o projekcie...

204. Zespół 26 włączników światła.
Oprogramowanie 26 włączników światła uruchamianych włącznikiem "kołyskowym - dzwonkowym" na bazie Arduino Mega. Umożliwia sterowanie do 26 punktów świetlnych w oparciu o pojedynczą płytke Arduino Mega.

205. Potrójny włącznik światła.
Odmiana włącznika schodowego. Trzy włączniki, każdy realizuje włacz/wyłącz ten sam punkt świetlny co daje możliwość włączenia/wyłaczenia lampy z poziomu trzech miejsc w pokoju. Do sterowania oświetleniem zastosowany przekaźnik półprzewodnikowy.

206. Włącznik zmierzchowy.
Układ właczenia/wyłączenia urządzenia na podstawie zmian oświetlenia. Regulacja progu zadziałania. Układ programowo odporny na przypdkowe chwilowe zaciemnienie oraz przypadkowe chwilowe rozjaśnienie ( np błyskawica ). Do sterowania oświetleniem zastosowany przekaźnik półprzewodnikowy.

207. Dwukanałowy ściemniacz - reulator mocy.
Regulator mocy pełniący jednocześnie funkcję ściemniacza. Dwa kanały regulowane potencjometrami. Każdy kanał można włączyć/wyłączyć przyciskiem kołyskowym z zapamiętaniem jasności ( mocy ) świecenia.

208. Dzwonek z mp3.
Przyciśnięcie przycisku powoduje odtworzenie dźwięku nagranego w formacie mp3. Jednocześnie zapala się led kontrolka. Po odtworzeniu dźwięku dzwonek wyłącza się, kontrolka gaśnie. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje wielokrotne odtworzenie nagranego sygnału.

209. Pułapka ruchowa czyli odtwarzanie mp3 po wykryciu ruchu.
Czujnik ruchu HC-SR501 wykrywając ruch powoduje uruchomienie odtwarzanie dźwięku nagranego na karcie SD. Zastosowanie zależne od rodzaju nagranego dźwięku.

210. Programowalny dzwonek z mp3.
Rozwinięcie projektu 208 o możliwość wyboru jednego z 22 dzwonków  za pomocą klawiszy wyboru góra/dół oraz mozliwość regulacji głośności odtwarzanego dzwonka. Przyciśnięcie przycisku powoduje odtworzenie dźwięku nagranego w formacie mp3. Jednocześnie zapala się led kontrolka. Po odtworzeniu dźwięku dzwonek wyłącza się, kontrolka gaśnie. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje wielokrotne odtworzenie nagranego sygnału.

211. Włącznik światła ruchowy z kontrolą oświetlenia.
Włączenie światła za pomocą czujnika ruchu HC-SR501 z jednoczesną możliwością włączenia/wyłączenia tego światła za pomocą włącznika "kołyskowego". Modyfikacja projektu 203. Włączenie światła może nastąpić tylko wówczas gdy poziom oswietlenia spadnie poniżej zadanej wartości. Projekt do zastosowania w pomieszczeniach oświetlanych światłem dziennym lub na zewnątrz.

212. Włącznik światła ruchowy z zegarem RTC.
Włączenie światła za pomocą czujnika ruchu HC-SR501 z jednoczesną możliwością włączenia/wyłączenia tego światła za pomocą włącznika "kołyskowego". Modyfikacja projektu 211. Włączenie światła może nastąpić tylko wówczas gdy  aktualna godzina  pobrana z zegara RTC  jest z  zakresu  godziny aktywacji i dezaktywcaji czujnika PIR. Godziny aktywacji i dezaktywacji są definiowane dla każdego miesiąca oddzielnie co umożliwia dopasowanie tych godzin do pory roku. Syganalizacja ledem czerwonym stanu aktywności oraz ledem zielonym braku aktywności czujnika PIR.

213. Nadajnik (TX118SA-4)-odbiornik (RX480-E4) RF433.
Możliwość wysyłania i odbierania sygnałów w czterech kanałach w kilku trybach pracy. Syganał doprowadzany do nadajnika z pinów Arduino może być odbierany przez odbiornik i podawany na inne Arduino lub dowolne urządzenie wykonawcze. Do dyspozycji tryb chwilowy, samoblokujący lub zablokowany. Nadajnik z odbiornikiem stanowi sparowany komplet nadawczo-odbiorczy.

214. Zamek szyfrowy z edycją kodów PIN i systemem powiadomień mp3.
Otwieranie zamka/przekaźnika odbywa się po podaniu prawidłowego kodu PIN. Naciskanie przycisków klawiatury jest sygnalizowane diodą led w kolorze zielonym. Po naciśnięciu przycisku zatwierdzającego następuje sprawdzenie kodu PIN i w przypadku jego poprawności - otwieranie zamka/przekaźnika na czas jaki można zdefiniować w programie. W przypadku pinu błędnego następuje zliczanie błędów i po przekroczeniu zdefiniowanej ilości takich błędów natąpi blokada programu na czas jaki też można zdefiniować w programie.
Dwa tryby pracy - użytkownika i admina. W trybie admina możliwość edytowania i zapisu w pamięci eprom kodów PIN dla uzytkowników. Dodatkowo opcja dezaktywacji alarmu. Modyfikacja projektu 191, wzbogacona o komunikaty powitalne oddzielne dla każdego kodu PIN.


215. Czujnik gazu z powiadamianiem sms.
Czujnik gazu oparty na rodzinie czujnikow MQ wykrywający obecność gazu powyżej zdefiniowanej granicy. Alarm dzwiękowy, świetlny oraz wysyłanie powiadomienia sms-em.

216. Rejestrator opadów deszczu.
Rejestrator reaguje na opad deszczu uruchamiając zapis na karcie SD. Zapis składa się z informacji o dacie i godzinie rozpoczęcia opadu. Nastepnie co minutę zapisywany jest czas i mierzona temperatura, a po ustaniu opadu dopisywana jest informacja o wyliczonej średniej temperaturze w czasie trwania opadu, czasie jego trwania oraz dacie i godzinie zakończenia. Dodatkowo informacje są wyświetlane na wyświetlaczu LCD.

217. Generator fali prostokatnej do 40 kHz.
W oparciu o Arduino UNO generator fali prostokatnej z mozliwością wprowadzania częstotliwości z dokładnością do 1 Hz za pomocą klawaitury. Więcej o projekcie...

218. Przesyłanie danych na duże odległości w oparciu o moduły LoRa.
Komunikacja nadajnik-odbiornik lub wiele nadajników-jeden odbiornik. W zależności od zastosowanego modułu LoRa ( np E19 868M30S lub M20S) zasięg do kilku kilometrów. Przekazywanie danych z czujników, sterowanie urządzeniami.

219. Alarm kontaktronowy oparty na Arduino Mega.
Definiowalna ilość kontaktronów. Aktywacja/dezaktywacja alarmu. Reakcja na rozwarcie jednego z uywanych kontaktronów jest załączenie przekaźnika. Maksymalna ilość kontaktronów wynika z pinów Arduino Mega i wynosi 30.

220. Efekty wizualne w pierścieniu NeoPixelRing lub NeoPixelStick Adafruit.
Sterowanie ledami w pierścieniach lub listwach o dowolnej ilości ledów. Różne formy sterowania. Efekty wbudowane, wybór z poziomu aplikacji np Virtuino lub przez strone www.



Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.